Jak zálohovat WordPress stránku
V prvé řade je potřeba zmínit, co to záloha stránky vůbec je. Jedná se v podstatě o její kopii, kterou můžete v případě potíží obnovit, resp. znovu nainstalovat. Proces zálohování lze vnímat také jako určité preventivní opatření, jehož cílem je zajistit, aby vaše úsilí, čas a peníze investované do dané WordPress stránky nepřišly vniveč. A jak na to, to si povíme v následujících řádcích.
- Proč je zálohování důležité?
- Kdy zálohovat WordPress?
- Co se vůbec zálohuje?
- Ruční záloha souborů WordPressu (FTP)
- Ruční záloha databáze WordPressu
- Automatická záloha stránek
Proč je zálohování důležité?
Ne zřídkakdy se stává, že se provozovatelé webů stanou oběťmi hackerských útoků, či si nainstalují určitý plugin, šablonu atp., které zapříčiní pád webu. Jisté riziko představují také výpadky u poskytovatele hostingových služeb (např. dlouhodobý výpadek serveru). Všechny tyto faktory mohou mít za následek ztrátu webové stránky a pokud nemáte vytvořenou její zálohu, tak bohužel nadobro.
Zálohování je tedy důležité, abyste co nejvíce eliminovali riziko ztráty dat a mohli se vždy rychle vrátit k původní verzi stránek. Zálohovat WordPress lze navíc i zdarma a zabere vám to pouze několik minut.
Kdy zálohovat WordPress?
Zálohovat WordPress se doporučuje vždy, když na webu provádíte nějaké změny, tzn.:
- aktualizujete jádro WordPressu,
- instalujete nové (a třeba i neotestované či podezřelé) pluginy, témata aj.,
- migrujete web na jiný hosting/doménu.
Přečtěte si také! Nová aktualizace WordPress 5.5 je na světě
Frekvence zálohování se dále odvíjí od toho, jak často publikujete nový obsah na svém webu (články, infografiky, fotografie, videa, podcasty a další). V případě, že nový obsah přidáváte například jednou týdně, pak i zálohu stačí generovat na týdenní bázi. Pokud však publikujete nové příspěvky takřka denně, pak se rozhodně vyplatí každodenní zálohování. Představte si situaci, kdybyste museli tyto denně vkládané příspěvky publikovat (nebo ještě hůř, psát) znovu!
Co se vůbec zálohuje?
Data ve WordPressu se nacházejí na dvou místech, a to v souborech a v MySQL databázi.
Soubory obecně představují to, co vidíte, připojíte-li se k WordPressu přes FTP, tzn. všechny zdrojové kódy, stažené pluginy a šablony a také všechny vaše obrázky ve všech velikostních variantách.
- Mohlo by vás zajímat! Jak vybrat WordPress šablonu?
V MySQL databázi se pak nachází veškeré příspěvky, komentáře či nastavení uložená v administrační sekci. Abyste získali plnohodnotnou zálohu, je třeba zálohovat soubory i databázi. Levnější poskytovatelé hostingových služeb, kteří uvádějí, že zálohu provádějí, mnohdy zálohují pouze databázi, nikoliv soubory. Pokud tedy například provedete určité změny v šabloně, nebudete se k nim moct v případě potíží vrátit. Je proto vhodné provádět zálohu buď svépomocí, nebo si dopředu důkladně ověřit kvalitu služeb toho či onoho poskytovatele.
Rozhodnete-li se pro zálohování svépomocí, můžete si zvolit mezi ruční a automatickou zálohou stránek.
Ruční záloha souborů WordPressu (FTP)
Zálohování souborů je poměrně jednoduché. V prvé řadě je potřeba připojit se na hostingový server pomocí FTP klienta. Po připojení vyberete všechny složky a soubory (viz obr. níže) a přetáhnete je do prázdné lokální složky na svém PC. To je však jen polovina úspěchu; na řadu přichází ještě databáze.
Zdroj: active24.cz
Ruční záloha databáze WordPressu
Pro zálohu databáze se nejprve připojte do správy databáze ve svém hostingu; nejčastěji připojení probíhá prostřednictvím rozhraní phpMyAdmin. Po přihlášení do phpMyAdmin stačí zvolit databázi, již chcete zálohovat, kliknout na tlačítko Export a následně na tlačítko Proveď. Po několika sekundách se vám do počítače stáhne SQL soubor s vybranou databází.
Zdroj: ipdata.cz
Automatická záloha stránek
Obáváte-li se, že na pravidelnou zálohu zapomenete, není nic jednoduššího než si stáhnout vybraný WordPress plugin, jenž bude zálohovat automaticky za vás. Takových pluginů nabízí WordPress celou řadu – ať už bezplatných či placených – my si však nyní uvedeme jedny z těch nejpoužívanějších.
UpdraftPlus
UpdraftPlus je jedním z vůbec nejoblíbenějších pluginů pro zálohování WordPressu, na nějž se v současné době spoléhá přes tři miliony stránek. V základní verzi je zcela zdarma, ve verzi premium pak za poplatek 70 USD a výše dle konkrétně zvoleného předplatného.
Umožňuje zálohovat jednak na základě nastaveného časového rozvrhu, jednak dle aktuální potřeby uživatele. Vygenerovanou zálohu lze přitom uchovávat v cloudu (např. v Dropboxu, Google Drive aj.) či si ji stáhnout do svého zařízení. Vedle zálohování jednotlivých stránek plugin umožňuje i jejich obnovu přímo z WordPress admin panelu.
Jak probíhá práce s pluginem UpdraftPlus, reflektuje následující video:
Jetpack Backup
Plugin Jetpack Backup pochází z dílny společnosti Automattic, která byla založena spoluzakladatelem WordPressu, Mattem Mullenwegem. Nabízí jednak automatické zálohy na denní bázi, jednak zálohy v reálném čase do cloudu (což ocení především e-commerce weby) probíhající takovým způsobem, že nedochází ke zpomalení stránek. Zálohovaná data lze přitom jednoduše, jedním klikem, obnovit, a to jak z počítače, tak z mobilního zařízení.
- Máte pomalý WordPress? Máme pro vás 5 tipů, jak jej zrychlit!
Na rozdíl od předchozího řešení se jedná o plugin placený; jeho cena činí 9.95 USD/měsíc v případě zálohování na denní bázi, nebo 49.95 USD/měsíc pro zálohy v reálném čase. Nevýhodou je, že provozujete-li vícero webů a budete na každém z nich chtít použít právě plugin Jetpack Backup, budete jej muset platit pro každý zvlášť. Navíc, levnější varianta umožňuje zálohy ukládat pouze po dobu 30 dní; nechcete-li být z hlediska doby archivace limitováni, bude potřeba trošku zainvestovat.
Níže si opět můžete prohlédnout ukázku:
BackupBuddy
BackupBuddy – další oblíbený zálohovací plugin, který používá přes půl milionu WordPress stránek. Díky pluginu si jednoduše nastavíte požadovanou frekvenci zálohování – ať už tedy chcete data zálohovat na denní, týdenní či měsíční bázi, nic vám v tom nebrání. Jako úložiště lze využít jednak cloudových služeb, jednak vlastních zařízení.
Stejně jako v případě pluginu Jetpack Backup, je i tento placený, kdy uživatel jednou za rok zaplatí poplatek ve výši 80-199 USD (opět záleží na konkrétním předplatném; výjimku tvoří předplatné „Lifetime“, které zaplatíte pouze jednou při pořízení). Ve většině případů lze v rámci jednoho předplatného zálohovat vícero stránek, a kromě samotného zálohování lze plugin využít také k duplikování, migraci či obnově stránek.
Plugin BackupBuddy je považován za skvělou alternativu k oběma výše uvedeným variantám. Na závěr si opět uvedeme ukázku:
Pluginů určených k zálohování WordPress stránek samozřejmě existuje mnohem více. Jejich kompletní výčet by však poněkud překračoval potřeby našeho článku. Alespoň za zmínku však stojí i následující:
Jak jste si z výše uvedeného mohli sami odvodit, možností, jak zálohovat WordPress stránky, se nabízí hned několik, přičemž se nejedná o nikterak složitý proces. A vzhledem k tomu, že je WordPress – co se redakčních systémů týče – nejčastějším cílem hackerů, rozhodně se nevyplatí zálohování stránek podceňovat. Potřebujete-li se zálohou pomoci, obraťte se na naše odborníky, kteří vám garantují naprostou bezpečnost vašich dat.