Pomalý WordPress: 5 tipů na zrychlení webu
Pomalý web na WordPressu je zlo. Návštěvníci stránek – a mnohdy i potenciální zákazníci současně– netrpělivě odcházejí a SEO ve vyhledávačích nefunguje. Poradíme vám, jak takový problém uchopit, správně rozklíčovat a řádně napravit.
- Proč je obecně rychlost webu důležitá?
- Jak změřit rychlost WordPress webu
- Tipy na zrychlení WordPress
- Nic nepomáhá?
Mohlo by vás zajímat! Jaké jsou nejpoužívanější redakční systémy pro webové stránky?
Proč je obecně rychlost webu důležitá?
Rychlost webové prezentace je jedním z nejdůležitějších faktorů úspěšných stránek. S rostoucím zpomalením načítání webu se zvyšuje míra jeho opuštění potencionálním zákazníkem, a snižuje se tak míra konverze. Je obecně známo, že rychlejší webové stránky jsou výdělečnější.
Rychlost webu nejčastěji ovlivňují tyto faktory:
- rychlost serveru,
- rychlost internetového spojení,
- kvalita zvolené šablony,
- kvalita použitých pluginů,
- celková velikost zobrazované stránky,
- množství načítaného obsahu a
- adekvátní nastavení.
Jaké jsou dopady pomalé rychlosti webu?
Pomalé načítání webu může mít rovněž za následek znevýhodnění webovek ze strany internetových vyhledávačů. Stránky se budou zobrazovat ve výsledcích vyhledávání na horších pozicích, tím pádem nezískají tak velkou návštěvnost, jakou by mohly mít. Pomalá odezva webové prezentace, případně administrace, se bohužel může občas objevit i v prostředí redakčního systému WordPress. My vám však poradíme, jak se snadno a rychle zbavit zpomalení stránek a jak WordPress efektivně optimalizovat.
- Přečtěte si také! Co je Google Page Rank aneb Jak Google hodnotí webové stránky
Jak změřit rychlost WordPress webu?
Ověření rychlosti stránek je velice jednoduché. Můžete k tomu použít některý z dostupných online nástrojů.
-
Jmenovitě například monitorovací systém Pingdom. Svou webovou adresu stačí vložit do okénka na stránce systému a spustit test. Za pár sekund se vám zobrazí výsledné hodnocení webu s přehledem slabých míst a doporučením, jak výkon vylepšit.
-
Google PageSpeed Insights je další praktický online pomocník, jenž můžete pro analýzu webovek využít. Získáte jednoduchou statistiku a tipy na zrychlení stránek.
- A jak zjistit celkový výkon webu? Zkuste Google plugin Site Kit!
Tipy na zrychlení WordPress:
1. Aktivace cache
Webové stránky vytvářejí při každém zobrazení návštěvníkům soubory, které se mnohdy opakují. Pokud máte vysokou návštěvnost, tento druh dynamického obsahu zbytečně zatěžuje server požadavky na nové zobrazení stejné stránky. Aby se stránka negenerovala pro každého uživatele znovu, vyplatí se nainstalovat plugin pro aktivaci mezipaměti (cache).
Plugin si načte jednou vygenerovanou verzi stránky do vyrovnávací paměti, kterou odesílá návštěvníkům. Tímto způsobem dochází ke snížení zátěže serveru a ke zrychlení načítání stránek až 5×. Pro tuto funkci můžete zdarma vyzkoušet pluginy WP Super Cache a WP Fastest Cache.
- Tip pro vás! Jak vybrat server, a přitom se nespálit
2. Velikost obrázků
Webové stránky jsou tvořeny soubory, které mají určitou velikost. Čím jsou větší, tím delší dobu trvá, než si je uživatel stáhne do svého počítače nebo mobilního telefonu. Textový obsah moc místa v paměti nezabírá, naopak fotografie a multimédia mohou web výrazně zpomalit.
Obrázky ve velkém rozlišení zmenšete pouze na nutnou velikost. Pro lepší kompresi souborů či změnu jejich formátu můžete využít některý z nástrojů pro hromadnou úpravu fotek.
3. Postupné načítání obrázků
Jestliže máte na internetových stránkách více obrázků, které by mohly novým čtenářům zpomalovat načítání webu, vyplatí se ze začátku načíst jen ty viditelné a až poté zbytek. O to se postará funkce pro lazy loading, jež je s příchodem nové verze WordPressu 5.4 součástí základního nastavení. Funkci tedy již uživatelé nemusí řešit prostřednictvím Javascriptu či pluginů třetích stran.
4. Správa pluginů
Pokud se staráte o webové stránky už nějaký ten pátek, určitě jste zkoušeli mnoho různých pluginů. Aby se stránky zbytečně nezpomalovaly, měli byste mít aktivní pouze pluginy, které skutečně používáte. Pravidelně je udržujte v nejaktuálnější verzi.
- Používáním zastaralých pluginů web nejen zpomalujete, ale také vystavujete riziku napadení různými hackery. Přečtěte si náš další článek pojednávající o zabezpečení WordPressu.
Zbytek pluginů se doporučuje zakázat, nebo zcela odstranit. Jestliže si nejste jistí, která rozšíření web zpomalují, jednoduše aktivujte jedno po druhém v nastavení a zkontrolujte čas načítání stránky. Deaktivací zbytečných pluginů můžete WordPress velice rychle optimalizovat. S rozhodováním, který plugin zpomaluje WordPress nejvíce, vám může pomoci speciální plugin P3.
5. Optimalizace databáze
Když pracujete v rozhraní WordPress, do databáze účtu se vám ukládá mnoho různých zbytečných souborů. Může se jednat o automaticky uložené koncepty příspěvků, historie verzí stránky či spam v podobě nežádoucích komentářů. Databázi je vhodné jednou za čas pročistit. K tomu vám mohou pomoci pluginy, jako jsou WP-Sweep, WP-Optimize, nebo WP-DBManager.
Nic nepomáhá?
Jestliže vám žádná z uvedených rad pro zrychlení WordPressu nepomohla, můžete mít jeden z následujících problémů:
-
neoptimalizovaná šablona – problém je zřejmě v samotné šabloně, můžete vyzkoušet jinou lépe optimalizovanou šablonu stránek
-
limit hostingu – dosáhli jste maxima, které vám webhosting nabízí, můžete si zakoupit vyšší tarif, nebo přejít na vlastní virtuální server s vyšším výkonem