Proč pluginy zpomalují web?
Pravděpodobně už sami víte, že chcete-li do svého webu na WordPressu něco přidat, případně ho pouze rozšířit určitou funkcionalitu, téměř vždy si vystačíte s dostupnými pluginy. Ty si můžete stáhnout jednak z oficiální WP databáze, jednak prostřednictvím repositáře GitHub, případně si pluginy zakoupit na speciálních digitálních tržištích či stránkách vývojářů. Vždy si však zjistěte, pod jakou licencí je daný plugin poskytován, a také si ověřte důvěryhodnost zdroje. V opačném případě se vystavujete bezpečnostnímu riziku.
- Mohlo by vás zajímat! Jak správně zabezpečit WordPress?
- Pluginy a výkon webu
- Co dělat před instalací pluginu
- Pluginy, kterým se raději vyhnout
- Závěrečné shrnutí
Pluginy a výkon webu
Ač jsou množství a dostupnost pluginů často považovány za jednu z hlavních předností redakčního systému WordPress, má to i své stinné stránky, a to především v podobě negativního dopadu na výkon webu. Weby, které používají velké množství pluginů (případně méně, ale robustnějších), se zpravidla potýkají s pomalým načítáním stránek.
WordPress sám o sobě pomalý není, ale záleží na tom, co do něj přidáte – k poklesu výkonnosti totiž dochází přidáváním dalších řádků kódu. Vzhledem k tomu, že větší a univerzálnější pluginy potřebují pro svůj běh značnou část kódu, je mnohem vhodnější instalovat menší a specializovanější pluginy, které reálně využijete. Je to v podstatě to samé, jako byste si k pouhé změně velikosti obrázků instalovali celý Photoshop, když vám bohatě postačí i obyčejné Malování. A jste-li alespoň trochu znalí problematiky programování, vystačíte si v mnoha případech i s menšími fragmenty kódu (tzv. snippety) umístěnými v šabloně webu a pluginy nebudete muset řešit vůbec.
- Máte pomalý WordPress? Máme pro vás 5 tipů, jak jej zrychlit
Co dělat před instalací pluginu
Pokud se vám v současnosti instalace pluginu nabízí jako jediné vhodné řešení a současně si vybíráte z oficiální WP databáze, pak alespoň věnujte pozornost čtyřem základním informacím, které se na stránce pluginu nacházejí. Jsou to:
- obecné informace,
- hodnocení,
- podpora,
- kompatibilita.
Užitečné mohou být také databáze zranitelností. Tyto aspekty vám značně pomohou posoudit, zdali je daný plugin vhodný či nikoliv.
Vedle procházení výše zmíněných informací můžete svůj web rovnou otestovat, a to před instalací pluginu a následně po ní. Díky tomu zjistíte, k jakým změnám ve výkonu stránek došlo. Využít lze jednak nástroje pro testování jednotlivých stránek, jako jsou například Pingdom Website Speed Test, WebPageTest.org nebo GTMetrix, a jednak nástroje pro testování celého webu, jako jsou třeba známý Screaming Frog či Sitebulb.
Pluginy, kterým se raději vyhnout
Ať už si nainstalujete jakýkoliv plugin, faktem zůstává, že každý z nich bude poněkud prodlužovat dobu načítání stránek, neboť s každým jsou do kódu přidávány nové řádky. Nicméně, dopady jednotlivých pluginů na výkon webu jsou různé, a právě na to se zaměříme v následujících řádcích, kdy si ve vybraných oblastech ukážeme, kterým pluginům se raději vyhnout a případně jakou alternativu zvolit.
Bezpečnost
Vzhledem k tomu, že je WordPress na poli redakčních systémů nejčastějším cílem hackerských útoků, je jeho zabezpečení na místě. Někdy však dochází k tomu, že samotné bezpečnostní pluginy obsahují bezpečnostní díry, a tudíž namísto skutečné ochrany spíše navozují pocity zabezpečení.
Vyhnout byste se měli především následujícím:
A co tedy dělat? Naprosto zásadní jsou pravidelné aktualizace jak pluginů, tak i šablon a jádra systému. Dále se doporučuje používat ochranu v podobě firewallu a opomenout nesmíme ani dostatečně silná hesla.
Správa a optimalizace obrázků
Obrázky na webu zabírají značnou část místa a jejich vliv na rychlost načítání stránek je nezanedbatelný. Z toho důvodu se rozhodně nevyplatí opomíjet jejich optimalizaci. Ne vždy jsou však vhodným řešením pluginy, zejména následující:
Mnohem vhodnějším řešením je optimalizovat obrázky lokálně ještě před nahráním na web nebo využít nástroje na straně serveru, jako jsou jpegoptim, imagemagick či optipng.
Page buildery
Page buildery mohou být požehnáním i prokletím zároveň. Na jedné straně sice značně zjednodušují tvorbu webových stránek, které si tak dokážou vytvořit i uživatelé bez znalosti programování, na straně druhé však disponují řadou ne zcela nezbytných funkcionalit, vlivem čehož dochází k určitému „nabobtnání“ kódu a následnému poklesu výkonu stránek. Ideálním řešením je používat blokový editor Gutenberg v kombinaci s pluginem Advanced Custom Fields.
Zálohování stránek
Jak již bylo výše zmíněno, WordPress musí často čelit různým bezpečnostním útokům. Je proto vhodné své WordPress stránky pravidelně zálohovat. Pluginy však mohou způsobit zamrznutí stránek, které následně zcela přestanou odpovídat.
Kterým pluginům se vyhnout?
Zálohování stránek se doporučuje provádět na straně serveru, a to prostřednictvím programů typu mysqldump/mysql a rsync. Za zmínku stojí také nástroj WP-CLI, který umožňuje spravovat WordPress z příkazového řádku. Pokud byste ale trvali na použití pluginu, mezi již už vyzkoušené patří Akeeba.
Překlady
Vícejazyčná podpora WordPressu se v posledních letech velmi zlepšila, řadu věcí je však stále potřeba řešit prostřednictvím dodatečných pluginů. Výrazně se však nedoporučuje využívat pluginy WPML a Loco Translate. O něco přívětivějším řešením jsou pluginy MultilingualPress a Polylang.
Cachování
Cachovací pluginy sice urychlují načítání webových stránek uložených do mezipaměti, současně však zpomalují načítání těch, které ve vyrovnávací paměti uloženy nejsou.
Namísto používání pluginů se doporučuje řešit problematiku cachování na úrovni serveru. Další vhodnou alternativou pro cachování statického obsahu (tzn. obrázků, skriptů aj.) je například služba Cloudflare.
Nefunkční odkazy (broken links)
Nefunkční odkazy, tedy takové, které po prokliku vedou na neexistující stránky, jsou nevhodné jak z pohledu vyhledávačů, tak z pohledu uživatelů. Jejich pravidelné odstraňování tak určitě není od věci.
Stejně jako v předchozích případech, ani zde nejsou nejlepším východiskem pluginy (například plugin Broken Link Checker). Mnohem lepší řešení představují specializované externí nástroje typu Google Search Console, Moz či Screaming Frog.
Závěrečné shrnutí
Jak jsme již naznačili výše, vliv na výkon webu mají všechny pluginy. Zvolíte-li si však menší a specializovanější pluginy, bude tento vliv zanedbatelný. Bez ohledu na jejich komplexnost však vždy dbejte na pravidelné aktualizace.
Chcete-li se pluginům co nejvíce vyhnout a raději provést drobné změny v kódu, kontaktujte naše specialisty, kteří vám rádi pomohou.